İş yaşamıma 1984 yılında uluslararası bir firmada zirai ilaç sektöründe başladım.1986 yılından itibaren gübre sektörüne geçtim ve bir holding şirketinde 11 yıl boyunca mineral gübre işinde satış ve pazarlama yöneticiliği yaptım.

1986 yılı benim açımdan da ülkemiz mineral gübre sektörü açısından da çok önemli bir yıldır. Mineral gübreler artık devlet kurumları yerine bayilik sistemi tarafından çiftçilere satılacaktı ve bu değişiklik bana sistemi kuranlardan birisi olabilme ortamı sağlayacaktı. Çok Şanslıydım.

Bu arada dünyadaki gübre kullanımı hızla artmakta, gübreler çeşitlenmekte, daha önceleri sadece topraktan yapılan uygulama şekilleri hızla değişmekte ve buna bağlı olarak açık saha ve sera ortamlarında kullanılan gübre tipleri gelişmekte ve bunun da verim artışına olan yansıması net olarak izlenmekteydi.

İşte tam da bu dönemde özel gübreler üretme kararı ile Fertikim Tarım Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ini kurdum. 26 yılı doldurmakta olan şirketimizde birçok yeni ürün ve ürün grubuna imza attık.

Bu dönem içerisinde sektördeki gelişmeleri takip ederek çiftçilerin verim artışına destek olacak, ve birim maliyetlerini aşağıya çekecek, ama bu arada kaliteden ödün vermeyecek bir politika izledik. Beş tane tescilli marka ve 100’den fazla ürün geliştirdik.

Son kullanıcımız olan çiftçilerden her zaman olumlu geri dönüşler aldık. Artık ülkemizde ve çalıştığımız yurt dışı pazarlarda KALİTE, GÜVEN, FAYDA sloganını benimseyen ve bundan asla taviz vermeyen yapısıyla önemli bir şirkete dönüşmüş olduk.

Ekibimizden üretim hattımızdan çıkan ürüne, müşterilerimize, hatta ürünlerimizi kullanan çiftçilere kadar nasıl bir sorumluluk taşıdığımızın farkında olarak, işimizi çok severek her gün geliştirmek ve daha üst seviyelere çıkarabilmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Levent Alku

Yönetim Kurulu Başkanı

yönetim kurulu başkanımızın mesajı